Nya versionen av ramverket ITIL®
År 2019 sjösattes ITIL 4. Den tog, precis som ITIL v3 Update, ett nytt grepp om beskrivningarna. I och med ITIL v3 introducerades livscykel-begreppet på tjänster. ITIL 4 gav oss en fortsättning med samexistens med andra ramverk och modeller, Agile, DevOps samt Lean. Dessutom introducerades begreppet digital transformation bland annat.
Allt detta återser vi i det nya ITIL (version 5). Det som i skrivande stund är ITIL (version 5) på Foundation-nivå och denna blogg bygger mycket på innehållet i den boken.
Varför ny version?
Utvecklingen inom både teknik, användning av teknik, AI, kommunikation och socialt umgänge (listan kan göras längre) går snabbare för varje dag som går. Trots att igenkänningsfaktorn från föregående version är stor, finns det givetvis nyheter. Vi ska i denna blogg titta lite närmare på dem och även se om något saknas.
Häng med!
Till att börja med kan vi konstatera att hela paketeringen (litteratur och kurser) har fått ett nytt utseende. Här är de!
- ITIL Foundation – introducerar ett antal begrepp och modeller som stödjer utvecklingen av ett effektivt, anpassningsbart och hållbart styr- och ledningssystem för digital teknik i organisationer, oavsett storlek, komplexitet och affärsmodell.
- ITIL Strategy – att definiera och kontinuerligt justera en digital strategi som är effektiv, anpassningsbar, ansvarsfull och hållbar.
- ITIL Product – att föreställa sig, skapa och leverera digitala produkter som stödjer organisationens digitala strategi och uppfyller behoven och förväntningarna hos kunder, användare och andra intressenter.
- ITIL Service – att möjliggöra och stödja värdeskapande genom att leverera hög tjänstekvalitet, stödja användare och optimera verksamheten.
- ITIL Experience – att förstå och kontinuerligt förbättra upplevelsen för de personer som är involverade i hanteringen och användningen av produkter och tjänster, både på tjänsteleverantörens och tjänstekonsumentens sida i tjänsterelationen.
Dessutom kommer två andra böcker:
- ITIL Transformation – den officiella boken som tillhandahåller ett praktiskt och anpassningsbart ramverk för organisatoriska transformationer. Ramverket kompletteras med steg-för-steg-rekommendationer samt ett brett utbud av verktyg och metoder.
- ITIL AI Governance – Denna utgåva rekommenderas för yrkesverksamma på alla nivåer, från praktiker till ledare, och inom alla specialiseringar, eftersom alla påverkas av införandet och användningen av AI.
Det officiella kursupplägget ser då följaktligen ut så här:
Följande kan påpekas
- Om du har ett ITIL 4-certifikat har du redan en värdefull start i ITIL (Version 5), eftersom det erkänns som förkunskapskrav för samtliga certifieringar på avancerad nivå inom det nya ITIL (Version 5).
- Foundation samt ITIL AI Governance blir, precis som tidigare, en certifiering utan tillåtna böcker.
- Böcker planeras att vara tillåtna vid certifiering i fortsättningskurserna. Vilket gör det möjligt för deltagare att fokusera på förståelse, tillämpning av koncept och välgrundade beslut snarare än utantillinlärning.
Utrullningsschemat ser ut som följer:
ITIL Foundation (Version 5), 12 Februari 2026
ITIL Product, ITIL Service, ITIL Experience, 12 Mars 2026
ITIL Strategy and ITIL Transformation, 9 April 2026
ITIL AI Governance and MP Transition, 14 May 2026
BiTA kommer givetvis att erbjuda alla dessa kurser vid lansering.
Så, men vad är då nytt?
Den uppmärksamme har redan noterat att det är nya böcker, men frågan är hur mycket innehållet är ändrat.
AI har av uppenbara skäl tagit plats. Redan i Foundation ägnas ett stycke åt detta, samt att det nämns på andra relevanta platser. Vi får bland annat stifta bekantskap med 6C – (ITIL AI Capability Model).
Service Value Chain som vi känner den har fått ge vika åt The ITIL Product and Service lifecycle – den operativa modellen. Dessa åtta aktiviteter (Discover, Design, Acquire, Build, Transition, Operate, Deliver och Support) formar även den generiska värdekedjan. Kopplingen mellan värdekedjan och värdeströmmen finns kvar.
Detta är bara ett axplock av vad ITIL (version 5) erbjuder. BiTA kommer att fortsätta ge er information så snart den är tillgänglig!
Håll ut!
Något du vill fråga om innan dess. Tveka inte att kontakta mig!
Senior Management konsult och ITIL Expert på BiTA