Tjänstehantering – bara för IT?

Distans, 2026-09-11

Hur vet man om det är en tjänst, en produkt eller en leverans man benämner/erbjuder/köper in? Svaret beror på vem du frågar – och förvirringen kostar mer än man tror.
 
På denna Kunskapsfrukost reder vi ut två av de mest sammanblandade begreppen inom ITSM: tjänst (service) och produkt. Vi utgår från ITIL (Version 5) och jämför med hur DevOps, SAFe och övriga agila ramverk ser på samma sak. Målet är inte att utse en vinnare, utan att ge dig en begreppsapparat som faktiskt håller i vardagen.
 
Du får svar på frågor som:
  • Vad är egentligen skillnaden mellan en tjänst och en produkt?
  • Hur hänger de ihop – och varför bär den ena alltid den andra?
  • Är tjänstehantering bara för IT, eller gäller det hela verksamheten?
  • Säger Scrum, SAFe och DevOps emot ITIL, eller egentligen samma sak?

En enkel minnesregel att ta med sig: Produkt är vad vi bygger, tjänst är vad kunden upplever. Resten reder vi ut tillsammans.
 
Format: live online, ca 35 minuter plus frågor. 
 
När: 11 september kl. 08.00-08.45
 
Häng med och få ordning på begreppen – oavsett om du jobbar i IT, HR, ekonomi eller någon annanstans där värde ska skapas.

Registrera dig här!