OBS! Eventet har ägt rum.

Frukostseminarium CSI & Change Management ur ett People-perspektiv (Malmö)

2012-03-08

 

Två tredjedelar av alla förändrings- och förbättringsinitiativ misslyckas, oftast på grund av motstånd mot förändring, brist på engagemang, motivation, engagemang och kommunikation.

Vad behöver man då tänka på när man planerar för sina förändringar och förbättringar? Vad krävs för att få ett engagerat team som kontinuerligt arbetar förändringar och förbättringar, ex. aktivt arbetar för att minska ineffektiva processer, tar itu med dålig kundservice, osv?

Är vi allt för fokuserade på att genomföra projektet och implementera det nya verktyget eller de nya processerna? Hur kommunicerar vi våra förändrings- och förbättringsinitiativ?

Har vi glömt bort att vi jobbar med individer med olika bakgrund, kultur, beteende och attityd, människor som hanterar förändringar och förbättringar olika?

Seminariet syftar till att visa vilka fallgropar som finns, och hur ni kan undvika dem, samt att presentera de kritiska framgångsfaktorer som finns och som kan göra era förändrings- och förbättringsinitiativ lyckosamma.

Tid: Torsdagen den 8 mars 2012 kl. 07.30-09.00

Plats: BiTA service management AB, Stortorget 13 b, Malmö

Arrangeras av BiTA Service Management AB

Medverkan är kostnadsfri.

Vi bjuder på frukost i samband med seminariet

 

Varmt välkomna

 

Therese Bülow

BiTA Management AB, Syd

Stortorget 13 b

211 22 Malmö

040 -63 187 02